2019 İş Kazası ve Meslek Hastalığı Maaşı Alma Şartları

Giriş
Güncellenme
2019 İş Kazası ve Meslek Hastalığı Maaşı Alma Şartları
SGK

İşçiler için kaza ve hastalık maaşı 2019 yılı içinde de belirlenen şartlar devam etmekte olup bu şartları yerine getiren vatandaşlar rapor alabiliyor. İş göremezlik raporu iş kazası geçiren ya da meslek hatalığına yakalanan Türk vatandaşlarına verilen bir rapordur. İş kazası ya da meslek hastalığına yakalanan kişilere tam teşekküllü hastanelerden iş göremezlik raporu veriliyor. Meslek hastalığına yakalanan kişiler için ek destekler sunulur iken iş kazası geçiren kişilerin masrafları da işveren ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanıyor. Eğer iş kazasının sebebi işverenin ihmalkarlığı ise bu durumda işçi tarafından çalışılan kuruma dava da açılabilmekte. İş göremezlik raporu, geçici iş göremezlik raporu başlığı altında da verilebiliyor.

İş Göremezlik Raporu Nedir?

İş göremezlik raporu Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında sigortalı olarak çalışan vatandaşların herhangi bir problem nedeni ile aldıkları istirahat raporuna verilen isimdir. Bu rapor ile kişinin çalışamadığı günlerde maaşı işveren tarafından değil Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yatırılır. İş göremezlik raporu aynı zamanda istirahat raporu olarak da bilinmektedir. Genellikle geçici durumlarda verilen iş göremezlik raporu en fazla 30 gün için verilebilmekte olup daha uzun süreli raporlar için heyet onayının alınması gerekiyor.

İş Kazası Maaşı Nasıl Alınır?

İş kazası maaşı almak isteyen vatandaşların öncelikle iş yerinde bir kaza geçirmeleri gerekiyor. İş yerinde kaza geçiren vatandaşlara tam teşekküllü bir hastane tarafından verilecek olan rapor, geçici iş göremezlik raporu olarak adlandırılmakta. Bu raporda belirtilen tarihler arasında çalışmasına izin verilmeyen ve istirahat yapması gereken işçinin maaşı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yatırılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile iş kazası geçiren ve iş göremezlik maaşı almak durumunda kalan kişilere ödeme yapılmakta.

Meslek Hastalığı Maaşı Nasıl Alınır?

Meslek hastalığı maaşı almak durumunda kalan vatandaşlara verilen geçici iş göremezlik raporuna göre maaş verilmekte. Kişinin çalışamadığı günlerde mağdur olmasının önüne geçmek için verilmekte olan maaş SGK tarafından ödeniyor. Meslek hastalığı maaşı almak için öncelikle kişinin meslek hastalığına yakalanmış olması gerekmekte.

İş Kazası ve Meslek Hastalığı Maaşı İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

İş kazası ve meslek hastalığı için maaş başvurusu rapor ile birlikte yapılabiliyor. Geçici iş göremezlik ya da direkt olarak iş göremezlik raporu olan vatandaşlar maaş başvuruları için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurmaları gerekmekte. Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapan kişilere ödenek veriliyor. Başvurular şahsen yapılabileceği gibi raporun SGK’ya işveren tarafından ibraz edilmesi ile birlikte de yapılabilmektedir. İş kazası ya da meslek hastalığı geçiren kişilerin ellerinde rapor olduğu sürece Sosyal Güvenlik Kurumu ödeme yapmak zorundadır.

İş Göremezlik Rapor Parası Nasıl Alınır?

İş göremezlik rapor parası almak için öncelikli olarak raporun işverene teslim edilmesi gerekiyor. İşveren tarafından online sistem üzerinden raporun Sosyal Güvenlik Kurumuna iletilmesi istenmekte. Sosyal Güvenlik Kurumuna iletilen raporlar incelendikten sonra SGK tarafından ödeme kişinin adı üzerinden PTT şubesine ya da hali hazırda T. C. Ziraat Bankası hesabı bulunuyor ise T. C. Ziraat Bankası hesabına yapılıyor. İş göremezlik rapor parası almak için raporun Sosyal Güvenlik Kurumuna ibraz edilmesi gerekmekte aksi takdirde iş göremezlik maaşı alınamaz.

İş Göremezlik Rapor Parası Nasıl Sorgulanır?

İş göremezlik rapor parası sorgusu www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden yapılabilmekte olup e devlet sistemine giriş yapılması gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumunun kendi internet sitesi üzerinden de sorgulama yapılabilmekte ancak çoğunlukla iş göremezlik rapor sorgusu için tercih edilen online platform e devlet uygulamasıdır. E devlet aracılığı ile birçok işlem kolaylıkla yapılabilmekte olup bu işlemlerden biri de rapor sorgusudur.

İş Göremezlik Rapor Parası Başvurusu Nereye Yapılır?

İş göremezlik rapor parası başvuru yeri Sosyal Güvenlik Kurumudur. İstirahat raporu için maaş almak isteyen herkesin öncelikli olarak işverenine raporu iletmesi daha sonra ise işvereni aracılığı ile ya da şahsen ilgili raporu Sosyal Güvenlik Kurumuna ulaştırması gerekiyor. İş göremezlik rapor parası almak isteyen vatandaşların başvuruları ile Sosyal Güvenlik Kurumu ilgilenmekte.

İş Göremezlik Rapor Parası Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

İş göremezlik rapor sonucu 15 ila 30 gün arasında sonuçlanmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumunun yoğunluğuna bağlı olarak başvuru sonucunun süresi de değişiklik gösteriyor. Eğer yoğunluk az ise 7 iş günü içerisinde de sonuç bildirimi yapılabilmekte. Ancak genellikle 15 gün içerisinde sonuç bildirimi işçiye iletilmektedir.

İş Göremezlik Rapor Parasını Kimler Alabilir?

İş göremezlik rapor parası alabilenler Sosyal Güvenlik Kurumunda belli bir süre prim gün ödemeleri tamamlanmış olan vatandaşlardır. İş göremezlik raporu alabilen kişiler şu şekildedir;

 • Yönetmeliğe uygun bir hastalık ise
 • İşe girdikten sonra ortaya çıkan bir hastalık ise
 • 600 günlük sigorta priminin bulunması
 • En az 3 yıllık sigortalı olarak çalışmak
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak

İş göremezlik rapor parasının ardından kişinin maaşa bağlanması için geçerli olan şartlar arasında yer alıyor.

İş Göremezlik Rapor Parası Alma Şartları Nedir?

İş göremezlik rapor parası şartları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirleniyor. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen şartlar şu şekildedir;

 • Türk vatandaşı olmak
 • Reşit olmak
 • Tam teşekküllü hastaneden rapor almak
 • Raporun günü geçmeden bildiriminin yapılması
 • Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı sigortalı çalışan olmak
 • İş kazası ya da meslek hastalığı maaş talebi olduğuna dair dilekçenin başvuru esnasında bulundurulması

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından istenen bazı şartlar arasında bulunuyor.

İş Göremezlik Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

İş göremezlik rapor parası yatma tarihi başvuru yapıldıktan en fazla 30 gün içinde ödeme yapılabiliyor. İş göremezlik rapor parasının yatması için öncelikle 3 gün içinde raporun bildiriminin yapılması gerekmekte. Aksi takdirde iş göremezlik rapor parası ile birlikte iş kazası veya meslek hastalığı sebebi ile alınabilecek olan maaş desteği hakkı da yanacaktır. Bu neden ile iş göremezlik rapor parası için başvuruların hızlı bir şekilde yapılması gerekiyor.

İş Göremezlik Rapor Parası Nereye Yatırılır?

İş göremezlik rapor parası PTT aracılığı ile yatırılıyor. Eğer başvuru sahiplerinin T. C. Ziraat Bankasında bir hesapları bulunuyor ise maaş buraya da yatırılabilmekte. Ancak genellikle Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından PTT şubeleri tercih ediliyor. Kişiler kimlik kartlarını ibraz ederek Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yatırılan iş göremezlik rapor parasını alabiliyorlar.

İş Göremezlik Rapor Parası Hangi Kurum Tarafından Yatırılır?

İş göremezlik rapor parası SGK tarafından yatırılmaktadır. Başvuru için ikamet edilen şehirdeki il müdürlüğüne gidilmesi gerekmekte. Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü tarafından kişilerin hesabına iş göremezlik maaşı yatırılıyor. İş göremezlik rapor parasını yatıran başka bir kurum bulunmamakta ve süreç ile sadece Sosyal Güvenlik Kurumu ilgilenmektedir.

Meslek Hastalığı Nedir?

Meslek hastalığı yapılan meslek sonrasında ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Yapılan mesleğe göre hastalığın türü, belirtileri ve etkileri değişmektedir. Meslek hastalığı çok ciddi boyutlara çıkabilen ve psikolojik olarak da bireyleri yıpratan bir hastalıktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SGK gelir testi yaptırmak için nereye başvurulur?

08 Aralık 2021 18:10, Çarşamba

SGK gelir testi yaptırmak için nereye başvurulur?   SGK gelir testi yaptırmak için nereye başvurulur? Gelir testi, herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmayan vatandaşların gelirlerinin tespit edilmesi sonucunda sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesine olanak sağlayan bir testtir.   SGK gelir testi yaptırmak için nereye başvurulur? Genel sağlık sigortası kapsamına dahil olmayan vatandaşlar ve aile bireylerinin, prim ödeyip […]

SGK İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Yapılır?

07 Aralık 2021 16:50, Salı

SGK İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Yapılır? SGK İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Yapılır? İşe yeni alınan her çalışan için, SGK işe giriş bildirgesi düzenlenmesi zorunluluğu, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile belirlenmiştir. Günümüzün e-devlet altyapısı sayesinde, bu bildirgeler SGK’ya internet ortamında e-Sigorta üzerinden iletilebilir halde. SGK İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Yapılır? Sigortalı […]

Genel Sağlık Sigortası (GSS) nedir?

06 Aralık 2021 15:47, Pazartesi

Genel Sağlık Sigortası (GSS) nedir?   Genel Sağlık Sigortası (GSS) nedir? 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 60. maddesi uyarınca 1.01.2012 tarihinde yürürlüğe girmiş olan genel sağlık sigortası yerleşim yeri Türkiye olan Türk vatandaşlarına zorunlu, yabancı ülke vatandaşlarına ise talepleri doğrultusunda uygulanır. Genel Sağlık Sigortası (GSS) nedir? Kısa adı GSS olan sistem […]

GSS borcuna itiraz edilebilir mi?
03 Aralık 2021 15:07, Cuma

GSS borcuna itiraz edilebilir mi? GSS borcuna itiraz edilebilir mi? Ülkemizdeki bütün vatandaşların sosyal güvenlik kapsamına girmesi, sosyal güvence içinde yaşamalarını sağlamak için Genel Sağlık Sigortası yürürlüğe girmiştir. Ancak GSS kimi zaman istenmeyen borçların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.    GSS borcuna itiraz edilebilir mi? Bunun nedenleri arasında gerekli olan işlemlerin yapılmaması ile birlikte kişilerin işlemlerinde […]

Apartman ve Site Yönetimleri İçin Vergi Borcu Yapılandırması
02 Aralık 2021 16:30, Perşembe

Apartman ve Site Yönetimleri İçin Vergi Borcu Yapılandırması   Apartman ve Site Yönetimlerinin Hangi Borcu Yapılandırmadan Yararlanabilir?  Kanun kapsamında 31 Ağustos 2020 tarihinden (bu tarih dâhil) önceki dönemlere ait olup kanunun yürürlük tarihi itibariyle kesinleşmiş vergi, harç ve vergi cezaları ile ecrimisil gibi borçlara, site yönetimleri tarafından araç kiralaması yapılmış ise kiralamayı yapan firmaların ve […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir