2019 Bağ-Kur’luya Ölüm Aylığı Bağlanma Şartları

Giriş
Güncellenme
2019 Bağ-Kur’luya Ölüm Aylığı Bağlanma Şartları

Bağ-Kur’lu yakını olup ölüm aylığı bağlatmak isteyenler 2019 yılında da önceki yıllarda olduğu gibi bir takım şartları taşıma koşuluyla bu aylığa hak kazanabilirler. Bağ-Kur’lu yakınlarının kişinin vefatından sonra dul ve yetim aylığı bağlatabilmeleri için esas önemli koşul vefat eden kişinin ne kadar süredir prim ödediğidir. Bağ-Kur’lu yakınının ölüm aylığı şartları 2019 yılı için müteveffanın en az 1.800 prim günü yani en az 5 yıl prim ödemiş olması şartına bağlıdır. Ancak müteveffa eğer 1.800 prim gününün altında prim ödemiş ise yakınları borçlanma yoluyla kalan miktarı ödeyerek kişinin ölüm aylığını alabilirler.

Bağ-Kur Nedir?

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı adı altında 3 farklı yapıda olan sosyal sigorta çeşitleri 1 Ekim 2008 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu çerçevesinde yapılan reform ile Sosyal Güvenlik Kurumu SGK çatısı altında birleştirilerek 4A, 4B ve 4C olmak üzere isimlendirilmişlerdir. Bu kapsamda Bağ-Kur’lular, 4B’li statüsüne geçmişlerdir. 4B eski sistemde Bağ-Kur’a prim ödeyenler, hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanları ifade etmektedir. Yani herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışmayan ve kamuda görevli olmayan serbest olarak çalışıp genellikle kendi işletmeleri olanları kapsayan sistemin adı Bağ-Kur yani yeni adıyla 4B’dir. Diğer sigortalı türlerinde olduğu gibi Bağ-Kur’dan ölüm aylığı şartları da kendi içerisinde değerlendirilmektedir. Bunlara aşağıda değineceğiz.

Kimler Bağ-Kur Ölüm Aylığı Alabilir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi vefat eden Bağ-Kur’lu eğer 1.800 prim gününü yani 5 yılı tamamlamış ise vefatından sonra yakınlarına ölüm aylığı bağlanır. Ancak bunun için vefat edenin;

 • Eşi,
 • 18 yaşına kadar olan kız veya erkek çocukları,
 • Annesi ve Babası

Bu sayılan yakınların dışındaki kardeşler ya da başka akrabalar bu aylıktan faydalanamazlar. Burada bahsedilen durumlarda da aylığın devam etmesi için bazı istisnai durumlar vardır. Bu istisnai durumlardan bazıları ise şöyledir;

 • Vefat eden Bağ-Kur’lunun eşi yeniden evlenir ise ölüm aylığı kesilir, evlenmez ise ömür boyu Bağ-Kur ölüm aylığı almaya devam ederler.
 • 20 yaşına kadar gelen kız ya da erkek çocuklar ortaöğretimlerini devam ettiriyorlar ise Bağ-Kur ölüm aylığı almaya devam ederler.
 • 25 yaşına kadar gelen kız ya da erkek çocuklar yükseköğrenimlerini devam ettiriyor iseler Bağ-Kur ölüm aylığı almaya devam ederler.
 • Kız çocukları evlenmemeleri durumunda eğer sigortalı bir işte çalışmıyorlar ise ömür boyu Bağ-Kur ölüm aylığı almaya devam ederler. Eğer evlendikten sonra dul kalırlar ise de yeniden başvurmaları halinde ölüm aylığı bağlanır.
 • Kız ya da erkek çocuklarının eğer çalışmalarına mani herhangi bir maluliyetleri söz konusu ise bu maluliyetleri sürdüğü sürece eğer sigortalı olarak çalışmazlar ise Bağ-Kur ölüm aylığı ne kadar 2019yılında da almaya devam ederler.

Bağ-Kur’lu eşi vefat eden kadınlar aynı şekilde sağ ya da vefat etmiş anne ya da babasının da SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığından emekli olması durumlarında hangi kanaldan emekli maaşı almak istiyor iseler o kanaldan maaş alabilirler. Ancak eş durumunda alınacak ölüm aylığı oranının, emekli çocuğu olarak alabileceği ölüm aylığı oranından daha fazla olacağı göz ününde bulundurulursa eş durumundan alınacak ölüm aylığının tercih edilmesi daha mantıklı görünmektedir.

Bağ-Kur Ölüm Aylığı İçin Gerekli Belgeler 2019

Vefat eden Bağ-Kur’lu çalışanın vefatından sonra anne, baba, eş ve çocuklarının Bağ-Kur ölüm aylığı bağlanması için gerekli belgeler ve nasıl başvuru yapılacağı konusuna değineceğiz.

 • Ölüm aylığının bağlanması için dilekçe
 • Aile bireylerinin bilgilerinin açıkça bulunduğu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Başvuru sahiplerinin iki adet vesikalık fotoğrafı
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Veraset İlamı
 • Ölüm Defin Tutanağı
 • Hak sahibi olanlar için Beyan ve Taahhüt Belgesi
 • Aylık maaş alan çalışan eşler ve çocuklar için gelir ve aylık belgesi
 • E devletten alınabilecek herhangi bir sigortasının olmadığına dair hizmet ve sağlık provizyon dökümleri
 • Ziraat bankasına ait hesap numarası alınması ve her hak sahibi için birer hesap kartı çıkarılmalıdır.
 • Çocuklar için varsa yeni çıkarılmış Öğrenim Belgesi
 • Çocuk malul ise Sağlık Kurulu Raporu

Yukarıdaki belgeler eş, çocuk, anne ve baba yani başvuruda bulunabilecek tüm hak sahipleri için listelenmiştir. Belgelerin eksiksiz tamamlanması halinde hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilmektedir.

Bağ-Kur Ölüm Aylığı Oranları Nedir?

Bağ-Kur’lu çalışanın vefatı halinde anne, baba, eş ve çocuklarına değişen oranlarda ölüm aylığı bağlanmaktadır. Ölüm aylığı miktarı oranları yakınlık derecesine göre değişmekte ve çocuk sayısına göre de bazı durumlarda değişkenlikler gösterebilmektedir. Buna göre;

 • Vefat eden kişinin eşi eğer çocuğu yoksa toplam maaşın %75’ini alır,
 • Vefat eden kişinin eşi devlet memuru olarak Emekli Sandığı’ndan maaş alıyorsa %50’sini alır,
 • Vefat eden kişinin eşi ve 1 çocuğu varsa eşi %60’ını, çocuk ise %30’unu alır,
 • Vefat eden kişinin eşi ve 2 çocuğu varsa siz eşi %50’sini, çocuklar ise %25 – %25 olacak şekilde toplamda %50’sini alır,
 • Eğer vefat eden kişinin eşi ve 3 veya 3’den fazla çocuğu bulunuyor ise eşi %50’sini alır. Geriye kalan %50’lik meblağ ise çocuklar arasında eşit şekilde taksim edilir. Çocuk sayısı ne kadar çok olursa olsun paylaşım bu esasa göre yapılmaktadır.
 • Vefat eden kişinin anne ve babasına toplamda %25 oranında ölüm aylığı bağlanır.

Vefat eden kişinin eşi de vefat etmiş ya da ayrılmışlar ise,

 • Sadece 1 çocuk varis ise maaşın %50’sini alır,
 • İki çocuk varis ise %40 – %40 olmak üzere %80’ini alır,
 • Eğer geride üç çocuk bırakıyor ise 1/3 oranı esas alınacak ve toplam yani %100’lük rakam 3 eşit parçaya bölünecektir,
 • Eğer geride 4 çocuk kalmış ise bu sefer de 1/4 uygulanacak ve %25’er mantık ile %100 tam olarak dörde bölünecektir.
 • Eğer geride 4’den fazla çocuk varsa da her halükarda toplam maaşın tamamı yani %100’ü toplam çocuk sayısına bölünerek paylaştırılacaktır.
 • Anne ve babanın ölüm aylığı alabilmesi için toplam gelirlerinin asgari ücretin altında bulunuyor olması ve hak sahibi eş ve çocuklardan artan bir hissenin olması gerekmektedir.
 • Bunlara ek olarak başlangıçta maaşı çocuklarıyla paylaştığı için düşük oranda alan eş, çocukların büyüyüp eğitimlerini tamamlaması sonrasında aylıklarının kesilmesi halinde eşin maaş oranı yeniden hesaplanarak arttırılacaktır.

Bağ-Kur Ölüm Aylığı Miktarı 2019 Yılında Kaç TL Olmuştur?

Her yıl emekli maaşlarına yapılan zamlarla birlikte dul ve yetim aylıklarına da zam yapılmaktadır. Ölüm aylığı ne kadar 2019 yılında önceki yıllarda olduğu gibi bu yılda da artış göstermiştir. Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Bağ-Kur emeklisinin 2019 Ocak ayı zammı, yüzde 10.20 oranında zam alacağını açıklanmıştır. Bu oranda yapılacak zamlar ölüm aylıklarına değişen miktarlarda yansımaktadır. En düşük ölüm aylığına yaklaşık 40 TL, en yüksek ölüm aylığına ise yaklaşık 120 TL olarak yansıyacak zamlar 2019 yılının ilk yarısı için geçerli olup 2019 Temmuz ayında yeniden zam yapılması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-Devlet Başvuru

30 Ağustos 2019 14:00, Cuma

İnternet üzerinden erişimin sağlandığı ve de android cihazlarda kolayca ulaşabildiğimiz E-Devlet online işlemler, hayatımızdaki pek çok işlemi kolaylaştırmıştır. Çeşitli hizmetleri bünyesinde barındıran sistem ayrıca kamu dairelerinden alınabilen resmi belgeleri de bünyesinde barındırmaktadır. Resmi kurumlara gitmeye gerek kalmadan evraklara ulaşmak bu sayede mümkün olmaktadır. E-Devlet Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından sisteme kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. E-Devlet Başvuru Nasıl Gerçekleştirilir? E-Devlet, […]

2019 Doğum Yardım Parası Sorgulama Ekranı

23 Ağustos 2019 16:00, Cuma

2019 yılı doğum parası sorgulanma ekranı e-Devlet Kapısı üzerinden görüntülenebilmektedir. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen ve halk arasında çocuk parası olarak bilinen bu sosyal yardımın sorgulanma işlemi e-Devlet üzerinden saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Devletin doğum sonrası ortaya çıkan masrafların giderilmesinde kullanılması amacıyla sunduğu doğum parası, 2015 yılı itibariyle pek çok aileye verildi ve […]

E-Devlet 2022 Maaş Sorgulama

23 Ağustos 2019 15:54, Cuma

Engelli bireylerin toplum hayatı içerisinde dışlanmadan, toplumdan uzaklaşmadan, sıkıntı çekmeden yaşayabilmeleri için elimizden geleni yapmak hem devletin çabası hem de toplumumuzun bilinci ile birlikte mümkündür. Yaşamlarını kolaylaştırmak ve hayatı daha yaşanabilir bir hale getirmek amacıyla devletin üzerine görev düşmekte, pek çok düzenleme yapılmaktadır. 2022 Maaşı ise bu düzenlemelerden bir tanesi olup engelli bireyler için yapılan […]

E-DEVLET DAVA SORGULAMA
21 Ağustos 2019 13:09, Çarşamba

Günümüzdeki internet çağıyla beraber birçok sorgulama ve hesaplama işlemini online biçimde yapabiliyoruz. Bu sorgulama ve hesaplama işlemleri için de kullanabildiğimiz tek portal E-Devlet’tir. E-Devlet portalından pek çok sorgulama işlemimizi ek bir şifre ile rahatlıkla yapabilmekteyiz. E-Devlet sisteminin hizmetlerinden biri de E-Devlet dava sorgulama işlemidir. E-Devlet dava sorgulama işleminde mahkemeye gitmeniz zorunlu olmadıkça istediğiniz yerden dava hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu sorgulama […]

E-DEVLET TELEFON KAYDI
20 Ağustos 2019 11:30, Salı

Her birey nereden olursa olsun ülkemizden telefon almadığı takdirde telefonunu E-Devlet telefon kaydı yaparak yasallaştırmalıdır. Telefon kaydı yapılmadığı sürede telefon kullanımı olanaksızdır. İnternet üzerinden kayıt yapmak için sizlere birkaç yol sunulmaktadır. Bu yollardan biri de E-Devlet telefon kaydıişlemidir. Yazımızda bu işlemin nasıl yapıldığına dair bütün bilgilere ulaşabilirsiniz. E-Devlet telefon kaydı için gerekli olanlar; IMEI numarası, pasaport sahibinin E-Devlet şifresi veya GSM bayilerinin […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir