2018 – SGK Hizmet Belgesi Vermeme Cezaları

Giriş
Güncellenme
2018 – SGK Hizmet Belgesi Vermeme Cezaları
SGK

Türkiye’de işveren firmalarda emir altında çalışan birçok sigortalı personel bulunmaktadır. Çalışan sigortalılar ve işveren kişiler bir takım belgeleri gerekli kurumlara gerekli zamanlarda ve belirlenen zamanlar içerisinde, belirlenen şekilde (elden veya internet üzerinden) vermek, teslim etmek zorundalardır. Teslim edilmesi gereken önemli belgelerden bir tanesi de Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet belgesidir. Biz size bu yazımızda 2018 –SGK hizmet belgesi vermeme cezaları konusunda bilgiler vereceğiz.

Belirli dönemler içerisinde işveren kişiler aylık prim ve hizmet belgelerini Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim etmelidirler. Fakat bazı durumlardan dolayı bu belgelerin yollanmasını ihmal edebiliyorlar. Bazen iş yoğunluğundan dolayı bazen unutmalarından dolayı olabilmekte olan bu belgenin yollanması bazı cezaları da beraberinde getirmektedir. Bu cezalar genellik ile 2018-SGK hizmet belgesi vermeme cezaları getirmektedir.

Hizmet Belgesi Teslim Edebilme Tarihi

Hizmet belgeleri özel sektör çatısı altında olan işveren kişiler tarafından düzenlenmektedir. Aylık prim durumu ve hizmet belgelerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na en geç teslim edebilme tarihi, belgelerin takip etmiş olduğu ayı takip edecek olan ayın 23’üne kadar olan zamanda internet üzerinden yollanarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilmesi zorunlu bir haldir. Belgelerin teslim edilmesi gereken ayın 23’ü resmi tatil günlerine denk gelmiş ise teslim tarihi resmi tatilden sonra gelen ilk işi gün olacaktır.

Aylık gün primi ve aylık hizmet belgelerinin belirlenmiş olan yasal süreler içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilmemesi durumunda 2018 – SGK hizmet belgesi vermeme cezaları ile karşılaşılmaktadır. Yasal sürenin son bulmasından sonra Hizmet belgelerini Sosyal Güvenlik Kurumu’na internet üzerinden gönderme imkânı bulunmamaktadır. Ayın 23’ünden sonra internet üzerinden belgeleri teslim etme imkânı olmadığından dolayı belgelerinizi kâğıt olarak düzenlemelisiniz ve iş yerinizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek elden teslim etmelisiniz. Hizmet belgelerinizi elden teslim edebilme imkânınız bulunmuyor ise bu belgeleri posta yolu ile de Sosyal Güvenlik Kurumu’na yollayabilirsiniz.

Hizmet Belgesi Vermeme Cezaları ve Tutarları

Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilmesi gereken hizmet belgeleri ayın 23’ün den sonra teslim edilir ise iş yerlerine bazı idari cezalar verilmektedir. Bu idari cezaları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Hizmet belgesi asıl bir belge ise ceza olarak 1 aylık asgari ücretin iki katını geçmemek üzere belgede kayıtlı durumda bulunan sigortalı çalışan kişi sayısı başına aylık Asgari ücret oranının beşte biri oranında 2018-SGK hizmet belgesi vermeme cezaları uygulanması söz konusu olmaktadır.
  • Şayet hizmet belgesi ek belge ise; 1 aylık asgari ücret miktarının 2 katı kadarını geçmemek kaydı ile belgede kaydı bulunan sigortalı çalışan için; kişi sayısı başına aylık olarak asgari ücret miktarının 8’de biri oranında bir idari para cezasının ödenmesi söz konusu olmaktadır. Hizmet belgelerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na 23 günden sonra teslim edilmesi ile birlikte uygulanan bu idari para cezasının tebliğ edilme tarihinden itibaren ilk 15 gün süre içerisinde ödenir ise tutarın yalnızca 4te 3ü kadarı tahsil edilebilmektedir. 2018-SGK hizmet belgesi vermeme cezaları indirim yoluna gitmek ister iseniz idari para cezasını kesildikten ilk 15 gün içerisinde ödemeniz gerekmektedir.

Hizmet belgesinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na geç teslim edilmesi ile hiç teslim edilmemesi halinde de idari para cezası uygulaması yapılmaktadır. Söz konusu olan işveren çalışanlarının hizmet belgelerini vermemiş ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na çalışanları işverenini şikâyet edebilir veya sosyal güvenlik kurumunun yapacağı incelemeler sonucunda bu eksiklik fark edilebilir. Aylık prim ve hizmet belgelerinin teslim edilmediği tespit edilir ise bu defa 2018-SGK hizmet belgesi vermeme cezaları türünü ve ne kadar olacağını belirlemek için belgenin asıl nitelikte veya ek niteliğinde olup olmaması ya da işveren kişi tarafından düzenlenip düzenlenmemiş olmasına bakılmaktadır.

Bu durumda idari para cezası aylık Asgari ücretin iki katı oranında kişi başına olacak şekilde hesaplanır ve söz konusu olan işveren kişiye bu ceza kesilir. Yazımızda belirtmiş olduğumuz gibi bir sigortalı kişi çalıştırmakta olan işveren kişi aylık prim ve hizmet belgelerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilmemesi durumunda uygulanacak olan 2018 – SGK hizmet belgesi vermeme cezaları tutarı yetkili olan kişiler sorumluluğunda olan cezaya göre 10 kat daha fazla olabilmektedir. Bu sebep ile aylık prim ve hizmet belgelerini zamanında yani ayın 23’ünde kadar olan zamanda teslim eder ise işveren kişi daha karlı ve avantajlı olacaktır idari para cezası uygulamasına maruz kalmayarak zarara uğramayacaktır.

İşverenlerin dikkatini çekmek istediğimiz bir başka konu ise Sigortalı işe giriş belgesinin verilmemesine bağlı olarak uygulanan idari para cezaları 2018 yılı itibariyle artırılmış olup bu belgelerin verilmediğinin kurumlarca tespit edilmesi halinde uygulanacak olan 2018 – SGK hizmet belgesi vermeme cezaları asgari ücret tutarının 2 katından 10 katına kadar olabilmektedir.

İdari para cezalarında 5 yıl olarak bilinen zamanaşımı süresi 10 yıl olarak belirlenmiştir işyeri kayıtlarının belgelerinin saklanması için belirlenen 5 yıllık süre artırılmış bu süre 10 yıla çıkarılmıştır.

Diğer bir yönden kamu idareleri için belirlenen bu süre 30 yıla çıkarılmıştır. Hizmet belgelerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na yollanmaması ayrıca çalışanların daha fazla mağdur edilmesi ile birlikte çalışanlar is yeri sahiplerine ekstra dava açabilmektedir ve tazminat talep edebilmektedir. Mağdur bir iş yeri sahibi olmak istemiyor iseniz Sosyal Güvenlik Kurumu’nun belirlenmiş olduğu kurallara göre hareket etmek yollanması gereken belgeleri zamanında yollamanız gerektiğini unutmamalı, işiniz konusunda öz veriyi kenara itmemelisiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SGK İşten Çıkış Kodları 2019

22 Temmuz 2019 11:26, Pazartesi

SGK iş çıkış kodu işverenlerin işçinin iş akdinin sona ermesinden sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmesi gereken kodlardır. Bu kodlar, işçinin neden işten çıktığını bildirmektedir. Bu kodlar sayesinde işçi tazminat ve işsizlik maaşı haklarından faydalanabilir. Bu kodlar ile işçinin iş akdinin neden sonlandırıldığı SGK tarafından görülür. İşveren, işçinin iş akdinin sonlandırılmasından sonraki 10 gün içinde bu kodu […]

2019 İş Kazası ve Meslek Hastalığı Maaşı Alma Şartları

20 Temmuz 2019 12:30, Cumartesi

İşçiler için kaza ve hastalık maaşı 2019 yılı içinde de belirlenen şartlar devam etmekte olup bu şartları yerine getiren vatandaşlar rapor alabiliyor. İş göremezlik raporu iş kazası geçiren ya da meslek hatalığına yakalanan Türk vatandaşlarına verilen bir rapordur. İş kazası ya da meslek hastalığına yakalanan kişilere tam teşekküllü hastanelerden iş göremezlik raporu veriliyor. Meslek hastalığına yakalanan […]

Doğum ve Evlat Edinme Sonrası Yarım Çalışma Ödeneği Alma Şartları

20 Temmuz 2019 12:30, Cumartesi

Doğumdan sonra yarım çalışan ödeneği almak İşkur tarafından düzenlenmiş olan şartlara göre verilmektedir. İş Kanunu kapsamında kullanılan doğumdan sonra analık izninin bitmesinden sonra, bebeğin bakımı ve büyütülmesi için çocuğun sağ olması şartı ile verilmektedir. Evlat edinen kadın ve erkeklere bu ödenek 60 ve 360 gün arasında haftalık çalışma süresinin yarısı olarak belirlenmiştir. Analık izninin bitmesinden sonra, […]

BAĞ-KUR Emeklilik Kredisi Nasıl Alınır?
19 Temmuz 2019 14:01, Cuma

Bağ-kur emeklilik borçlanma kredisi Sosyal Sigortalar Kurumu hizmetlerinden 4B’li olup emekliliği yaş ve prim gün sayısı bakımından hak eden kimselere verilen kredi türüdür. Bağ- kur’lu vatandaşlar esnaf veya çiftçi olarak geçimlerini sağlayan ve kendileri tarafından prim ödemelerinin yapıldığı sigortalılık koludur. Ayrıca kendi namına çalışan ev kadınları ve isteğe bağlı sigortalılık primlerini ödeyenlerde Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından […]

SSK, SGK Sicil No Sorgulama Nasıl Yapılır?
12 Temmuz 2019 12:46, Cuma

4A SSK sicil numarası öğrenme ve sorgulama işlemi yapılması için e-Devlet şifresine ya da SGK sitesinden gerekli bilgiler doldurularak yapılabilir. Fakat, en kolayı ve en çok tercih edileni e-Devlet üzerinden SSK sicil numarası öğrenmektir. Bunun için de yapmanız gerekenler; e-Devlet’e, e-Devlet şifresi vasıtasıyla giriş yapınız. Uygulamalar bölümünden 4A Sigortalı Tescil Kaydı Tespiti uygulamasını açınız. Yaklaşık 1 dakika bekledikten […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir