2018 – SGK GSS Primi Ne Kadar

Düzenli bir işte çalışanların sigorta primi de düzenli olarak yatmakta ve bu sayede sağlık güvencesine de sahip olunmaktadır. Sağlık güvencesi sayesinde devlet ve üniversite hastanelerinde ücretsiz olarak tedavi olunabilmektedir. Fakat düzenli bir işte çalışmayan kişilerin sigorta primleri de düzenli olarak yatmamaktadır.

Giriş
Güncellenme
2018 – SGK GSS Primi Ne Kadar
SGK

Düzenli bir işte çalışanların sigorta primi de düzenli olarak yatmakta ve bu sayede sağlık güvencesine de sahip olunmaktadır. Sağlık güvencesi sayesinde devlet ve üniversite hastanelerinde ücretsiz olarak tedavi olunabilmektedir. Fakat düzenli bir işte çalışmayan kişilerin sigorta primleri de düzenli olarak yatmamaktadır.

Bunun dışında herhangi bir işte çalışmayan yani işsiz olan kişilerde de aynı durum söz konusu olup bu kişilerin sağlık güvenceleri bulunmamaktadır. Bundan dolayı herhangi bir devlet hastanesinde ya da üniversite hastanesinde ücretsiz olarak tedavi olma imkanları bulunmamaktadır. Bu durumda olanların genel sağlık sigortası yaptırmaları gerekmektedir. 2018 – SGK GSS primi ne kadarsorusu bu şartlara sahip insanlar için çok önemlidir.

Sağlık güvenceleri olmayan kişilerin bu güvenceye sahip olması için farklı alternatifleri bulunmaktadır. Öncelikle sigortalı bir işte çalışanların güvenceleri bulunmakta olup herhangi bir şey yapmalarına gerek yoktur. Aynı şekilde sigortalı bir işte çalışmadığı halde isteğe bağlı sigorta primi ödeyen kişilerde sağlık güvencesine sahip olmaktadır. Bunun dışında kalan kişilerin ise genel sağlık sigortası kapsamına girmekte bu sigortadan yararlanmaktadır. Genel sağlık sigortası yakın zamanda çıkarılan kanunla zorunlu hale getirilmiştir. Yani bu kişiler gelir seviyelerine göre belirlenen primi ödemekte böylece de sağlık haklarından yararlanabilmektedir. Burada 2018 – SGK GSS primi ne kadar sorusu ortaya çıkmakta ve insanlar tarafından merak edilmektedir.

2018 – SGK GSS Primi Ne Kadar ve Nasıl Hesaplanmaktadır?

2018 – SGK GSS primi ne kadar sorusunun cevabı her sene değişmektedir. Bunun iki sebebi bulunmakta olup bunlardan ilki yasal düzenlemeler diğeri ise asgari ücrette yaşanan artışlardır. Genel sağlık sigortası primi 2017 yılında yapılan düzenleme ile yeniden belirlenmiştir. Daha önce söz konusu prim gelir seviyesine göre farklı miktarlarda olurken son düzenleme ile ödenmesi gereken prim miktarındaki farklılıklar ortadan kaldırılmıştır. Gelir seviyesi uygun olan kişilerin ödemesi gereken prim miktarı asgari ücretin %3’ü olarak sabitlenmiştir. Asgari ücrette yaşanan değişim buraya da aynen yansımaktadır. Geçen sene GSS primi 53,32 lira iken bu sene asgari ücrette yaşanan değişime bağlı olarak artış göstermiştir. Asgari ücretin brütü yapılan son zamla birlikte 2 bin 29 lira olmuştur. Buna bağlı olarak da GSS primi artış göstermiş ve 60,88 lira olmuştur.

2018 – SGK GSS primi ne kadar sorusu genel hatlarıyla yukarı cevaplandırılmıştır. Fakat burada bilinmesi gereken önemli bir husus bulunmakta olup o da gelir testidir. Genel sağlık sigortası son yapılan düzenleme ile zorunlu olan kişilere otomatik olarak yapılmakta ve bu kişilerde prim ödemesi yapmaktadır. Fakat maddi durumu uygun olmayan kişiler bu primi ödemek zorunda değildir. Bunun için ise gelir testi yaptırılması gerekmekte olup bunun için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gidilmesi gerekmektedir. Burada yapılacak olan test sonucunda yaşanan evde kişi başına düşen gelir, asgari ücretin 1/3’ü (üçte biri) kadar olduğu anlaşılır ise prim ödemesine gerek kalmamaktadır. Söz konusu kişiler yeşil kart olarak da bilinen sisteme dahil edilmekte ve sağlık hizmetlerinden tamamen ücretsiz olarak yararlanabilmektedir. Fakat yapılan testin sonucunda kişi başına düşen gelir söz konusu sınırın üzerinde çıkarsa genel sağlık sigortası primi olarak aylık 60 lira ödenmesi gerekmektedir.

2018 – SGK GSS primi ne kadar konusundaki bir başka husus ise yine gelir testi ile ilgilidir. Gelir testi yapılırken evde bulunan kişilerin sahip olduğu maddi gelirler dikkate alınmaktadır. Ayrıca yine evde bulunan kişilere ait taşınmaz mallar ve araçlar da bu hesabın içine katılmakta ve test buna göre yapılmaktadır. Söz konusu malların hesaba katılması ile ilgili kurum tarafından belirlenen formüller uygulanmaktadır. Bunları gelire ek olarak hesaplanırken kalınan yerin kira olması gibi durumlar da dikkate alınmakta ve hesaplamalar bu şekilde yapılmaktadır. 2018 – SGK GSS primi ne kadar sorusunun cevabı bu testin sonucuna göre değişiklik göstermektedir. Hane içinde kişi başına düşen gelir asgari ücretin 1/3’ünden fazla olan kişiler için 60,88 lira iken 1/3’ünden az olan kişiler için ise 0 (sıfır) liradır.

2018 – SGK GSS Primi Ne Kadar Konusu ve Diğer Hususlar

2018 – SGK GSS primi ne kadar konusu genel olarak böyle olup gelir testi yaptırılma konusunun ihmal edilmemesi gerekmektedir. Gelir testi yaptırmayan kişiler otomatik olarak prim ödeyecek olan sınıfa aktarılmaktadır. Bu işlem sağlık güvencesinin bitmiş olduğu günden itibaren yapılmakta olup bazen geçmişe yönelik borçlarla da karşılaşılabilmektedir. Sağlık güvencesi bittikten 5 ay sonra söz konusu test yaptırılmış olsa bile 5 aylık borcun biriktiği görülecektir. Bunun dışında 2017 yılında yapılan düzenleme ile geçmiş borçları olan kişilere yönelik af çıkartılmıştır. Nisan 2017 tarihinde önceki borçlara ait olan gecikme zamları 10 Nisan 2018 tarihine kadar ödeme yapılması durumunda affedildi. Söz konusu tarihe kadar ödeme yapmayanların borçlarına gecikme zamları tekrar eklenecektir. Bundan dolayı söz konusu tarihe kadar geçmiş borçların ödenmesi kişilere ciddi bir avantaj kazandırmaktadır. 2018 – SGK GSS primi ne kadar konusu ve diğer konularla ilgili daha fazla bilgi alabilmek için lütfen sitemizi ziyaret edin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-Devlet Hastane Randevu Alma

30 Ağustos 2019 14:02, Cuma

Çağımızın hızlı şekilde kullanılmaya başlanan internet sayesinde sağlık alanında çeşitli kolaylıklar sağlanmaya başlanmıştır. Sağlık Bakanlığı önderliğinde düzenlenen E-Devlet hizmet ağı üzerinden artık hastalar hastanelerden kolay bir şekilde sıra alabilecekler. Normal zamanda hastaneye giden hastalar öncelikle sabah erken saatler de muayene sırası için kuyrukta bekler, ardından da saatlerce doktorun kapısında bekler. Hastalar için zorlu ve meşakkatli […]

E-Devlet Apk

30 Ağustos 2019 13:59, Cuma

Vatandaşların almış olduğu devlet hizmetlerinin elektronik sistem üzerinde gerçekleştirilmesine fırsat tanıyan E-Devlet Apk uygulaması geliştirilmiştir. Bu uygulama, herkesin teknolojinin bütün olanaklarından faydalanarak hizmetlere olan erişimini sağlamaktadır. Böylelikle vatandaşlar kolaylıkla sisteme erişim sağlayabilir, etkin bir biçimde işlemlerinde faaliyet gösterebilirler. Sistemin amacı tamamen kamusal hizmetlerle vatandaşları buluşturmaktır. Elektronik ortam üzerinde verilen hizmetler için geliştirilen bu uygulamanın diğer […]

SSK 3600 Günden Emeklilik Şartları Nelerdir ?

23 Ağustos 2019 15:59, Cuma

SSK 3600 günden emeklilik şartları doğrudan 08.09.1999 tarihi ve öncesi sigorta girişine sahip 4A hizmet koluna bağlı çalışanları ilgilendirmektedir. Bilindiği üzere eski adıyla SSK, yeni adıyla 4A hizmet koluna bağlı olarak sigortalı çalışanların emeklilik şartları; 09.1999 tarihi ve öncesi, 09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arası, 05.2008 tarihi ve sonrası Tarihlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Erkek ve kadın […]

E-Devlet AİS
23 Ağustos 2019 15:57, Cuma

E-Devlet, devletin vatandaşlara sağlamış olduğu hizmetlerin, bireylerin bilgi ve iletişim teknolojileriyle birlikte kurumlarca sunulan hizmetlere erişimini sağlar. Hizmetlerin elektronik ortamda sunulmasıdır. Böylece kolay ve etkin bir şekilde vatandaşlar işlemlerini hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmektedirler. E-Devlet Kapısı, kamu hizmetlerine erişimi sağlamaktadır. E-Devlet Kapısı üzerinden bilgilendirme hizmetleri ile entegre elektronik hizmetler verilmekte; ödeme işlemleri yapılmakta, kurum […]

E-Devlet 3 Aylık Maaş Sorgulama
23 Ağustos 2019 15:56, Cuma

Devletin engelli vatandaşlara bağlamış olduğu 3 aylık maaş, 3 ayda bir 2022 Maaşı adı ile alınmaktadır. Diğer adı 3 Aylık 2022 Maaşı olan bu destek engelli vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak ve onlar için hayatı daha yaşanabilir kılmak için yapılan düzenlemelerden bir tanesidir. Biz de bu yazımızda E-Devlet 3 Aylık Maaş sorgulama konusunu işleyeceğiz. 3 Aylık Maaş Kimlere Verilir? 3 […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir