2018 – SGK Cenaze Yardımı

Giriş
Güncellenme
2018 – SGK Cenaze Yardımı
SGK

Devlet kurumları birçok durumda maddi yardımlarda bulunmakta ve insanların zor durumlarda bir nebze olsun rahat nefes almasını sağlamaktadır. Doğum, eğitim, cenaze gibi olaylarda farklı miktarlarda hak sahiplerine yardımlarda bulunmaktadır. Söz konusu desteklerden bir tanesi olan 2018 – SGK cenaze yardımıbelli şartlarda bir defaya mahsus olarak verilmektedir. Şartların sağlanmaması durumunda hak sahiplerinin bu parayı kullanmalarına imkan yoktur. Öncelikle vefat eden kişinin SSK ya da BAĞKUR’lu olması gerekmektedir. Emekli ya da çalışan olması durumu değişmemektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belli şartları sağlayan bu kişilere verilen desteğe ölüm parası da denilmektedir.

2019 – SGK Cenaze Yardımı Kimlere Ödenmektedir?

2019 – SGK cenaze yardımı alabilmek için mutlaka istenen şartlara sahip olunması gerekmektedir. Bu şartlar şunlardır:

  • Vefat eden kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aylık alması ya da gelir elde etmesi gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunmaktadır. Dul ya da yetim aylığı alan kişiler bu kapsamda olmayıp onlara cenaze yardımı ödemesi yapılmamaktadır. SKG üzerinden emekli maaşı alanlar, iş kazası ve meslek hastalığı geliri alanlar, malulen emekli olanlar ile vazife malullüğü aylığı alanların vefat etmesi durumunda söz konusu para ödenmektedir.
  • Vefat eden kişinin en az 360 gün sigorta priminin yatmış olması gerekmektedir. Bu prim SSK (4A) ya da BAĞKUR (4B) üzerinden yatırılmış olması ayrıca vefat eden kişinin herhangi bir BAĞKUR prim borcunun olmaması gerekmektedir.

2018 – SGK cenaze yardımı belli bir miktarda olup her sene enflasyon oranına bağlı olarak değişmektedir. Kişilerin vefat ettiği yıl belirlenen miktarın ödemesi yapılmaktadır. Geçtiğimiz yıl, yani 2018 yılında ölüm parası olarak da adlandırılan bu yardımın miktarı 595 TL idi. 1 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında vefat eden kişilere bu ücret ödenmiştir. Bu sene yani 2019 yılında ise söz konusu yardım miktarı artmıştır. Artış yıllık enflasyon oranı kadar yapıldığından bu sene %20,30 oranında artırılmış ve 716 TL olmuştur. Söz konusu yardım miktarı 1 Ocak ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında vefat eden kişiler için ödenecektir.

2019 – SGK cenaze yardımı alan kişilerin başvuru yaptıktan sonra paranın yatıp yatmadığı ile kontrol yapabilecekleri bir yer bulunmaktadır. Bütün devlet kurumlarının bir takım işlemlerini online olarak e-devlet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Bu işlemler arasında cenaze yardımı ödemesi de bulunmaktadır. Bu sorgulamayı yapmak isteyen kişilerin öncelikle e-devlet sitesine giriş yapabiliyor olması gerekmektedir. Bunun için birçok yöntem olmasına rağmen en fazla tercih edileni PTT’den alınacak olan e-devlet şifresidir. Bu şifreye sahip olan kişilerin www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapmaları gerekmektedir. Buradan sonra T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresinin ilgili yerlere yazılması ile sisteme giriş yapılabilmektedir. Buradan da şahıs ödeme durumu görüntüleme menüsüne geçiş yapılarak ödemenin durumu ile ilgili bilgi alınabilmektedir.

2019 – SGK Cenaze Yardımı Başvurusu İçin İstenen Belgeler ve Başvuru Süreci

2019 – SGK cenaze yardımı için yapılacak başvuru için bazı belgeler istenmektedir. Öncelikle söz konusu belgelerin tam olarak hazır edilmesi gerekmektedir. Bu belgeler şu şekildedir:

  • Cenaze yardımı talep dilekçesi
  • Vefat eden kişiye ait ölüm belgesi ya da raporu
  • Ölüm parası yardımına başvuru yapan kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi

Yukarıda belirtilen belgelerde eksiklik ya da yanlışlık olmaması gerekmektedir. Cenaze yardımı talep dilekçesi yazıldıktan sonra mutlaka muhtara da onaylatılması gerekmektedir. Bu hususun atlanmaması durumunda yardımın alınması gecikmeyecektir. Belgelerin tam olması durumunda ilgili kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğüne başvuru yapmaları gerekmektedir. Kurumdaki ilgili birim gereken yönlendirmeleri yapacaktır.

2019 – SGK cenaze yardımı alabilmek için başvuru yapabilecek kişiler ilgili kanunda açıkça belirtilmiştir. Söz konusu kişiler haricindeki kişilerin başvuruları kabul edilmemekte ve ödeme yapılmamaktadır. Ölüm parası yardımına başvuru yapabilecek olan kişiler:

  • Eşi
  • Eşi hayatta değil ise çocuklarından bir tanesi
  • Çocuklar da hayatta değil ise anne, baba ya da kardeşlerden bir tanesi
  • Yukarıda belirtilenlerin hiç birinin olmaması durumunda cenaze masraflarını karşıladığını belirten ve bunu belgelendire üçüncü kişiler

Yukarıda belirtilen kişiler 2018 – SGK cenaze yardımı için başvuru yapabilmekte ve SGK tarafından ödenen parayı alabilmektedir. Yukarıda belirtilen son maddede cenaze giderlerini karşıladığını belgelendirmesi halinde belirtilen ücret tüzel kişilere de ödenmektedir.

2019 – SGK cenaze yardımı alabilmek için süre kısıtlaması bulunmaktadır. Başvuru yapma hakkı bulunan kişilerin vefat tarihinden itibaren 5 yıl içinde gereken belgelerle birlikte başvuruyu yapması gerekmektedir. Aksi takdirde bu haktan vaz geçmiş kabul edilmekte ve daha sonra başvuru yapılsa dahi bu ödeme yapılmamaktadır. Ölüm parası alacak olan kişilerin bu duruma dikkat etmesi gerekmektedir. Yukarıda belirtilen başvurunun tam olarak yapılmasının ardından gerekli incelemeler ve belgelerin doğruluğu sistem üzerinden kontrol edilmektedir. Yapılan kontrollerde herhangi bir sorun olmaması durumunda cenaze yardımı onaylanmaktadır. Onaylanan ücret belli bir süre içerisinde Ziraat Bankası’na yatırılmakta olup bunun sorgulaması yukarıda anlatıldığı gibi e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Yardımın yatması durumunda ödeme her ayın 8’i ile 14’ü arasında yapılmaktadır.

Ölüm parası yardımı ya da cenaze yardımı ile ilgili genel bilgiler bu şekildedir. Başvurunun kabul edilmesi için belgelerin eksiksiz ve doğru olması çok önemlidir. Talep dilekçesinin muhtara onaylatılması ve başvuru yapacak olan kişi tarafından eksiksiz doldurulması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SGK İşten Çıkış Kodları 2019

22 Temmuz 2019 11:26, Pazartesi

SGK iş çıkış kodu işverenlerin işçinin iş akdinin sona ermesinden sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmesi gereken kodlardır. Bu kodlar, işçinin neden işten çıktığını bildirmektedir. Bu kodlar sayesinde işçi tazminat ve işsizlik maaşı haklarından faydalanabilir. Bu kodlar ile işçinin iş akdinin neden sonlandırıldığı SGK tarafından görülür. İşveren, işçinin iş akdinin sonlandırılmasından sonraki 10 gün içinde bu kodu […]

2019 İş Kazası ve Meslek Hastalığı Maaşı Alma Şartları

20 Temmuz 2019 12:30, Cumartesi

İşçiler için kaza ve hastalık maaşı 2019 yılı içinde de belirlenen şartlar devam etmekte olup bu şartları yerine getiren vatandaşlar rapor alabiliyor. İş göremezlik raporu iş kazası geçiren ya da meslek hatalığına yakalanan Türk vatandaşlarına verilen bir rapordur. İş kazası ya da meslek hastalığına yakalanan kişilere tam teşekküllü hastanelerden iş göremezlik raporu veriliyor. Meslek hastalığına yakalanan […]

Doğum ve Evlat Edinme Sonrası Yarım Çalışma Ödeneği Alma Şartları

20 Temmuz 2019 12:30, Cumartesi

Doğumdan sonra yarım çalışan ödeneği almak İşkur tarafından düzenlenmiş olan şartlara göre verilmektedir. İş Kanunu kapsamında kullanılan doğumdan sonra analık izninin bitmesinden sonra, bebeğin bakımı ve büyütülmesi için çocuğun sağ olması şartı ile verilmektedir. Evlat edinen kadın ve erkeklere bu ödenek 60 ve 360 gün arasında haftalık çalışma süresinin yarısı olarak belirlenmiştir. Analık izninin bitmesinden sonra, […]

BAĞ-KUR Emeklilik Kredisi Nasıl Alınır?
19 Temmuz 2019 14:01, Cuma

Bağ-kur emeklilik borçlanma kredisi Sosyal Sigortalar Kurumu hizmetlerinden 4B’li olup emekliliği yaş ve prim gün sayısı bakımından hak eden kimselere verilen kredi türüdür. Bağ- kur’lu vatandaşlar esnaf veya çiftçi olarak geçimlerini sağlayan ve kendileri tarafından prim ödemelerinin yapıldığı sigortalılık koludur. Ayrıca kendi namına çalışan ev kadınları ve isteğe bağlı sigortalılık primlerini ödeyenlerde Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından […]

SSK, SGK Sicil No Sorgulama Nasıl Yapılır?
12 Temmuz 2019 12:46, Cuma

4A SSK sicil numarası öğrenme ve sorgulama işlemi yapılması için e-Devlet şifresine ya da SGK sitesinden gerekli bilgiler doldurularak yapılabilir. Fakat, en kolayı ve en çok tercih edileni e-Devlet üzerinden SSK sicil numarası öğrenmektir. Bunun için de yapmanız gerekenler; e-Devlet’e, e-Devlet şifresi vasıtasıyla giriş yapınız. Uygulamalar bölümünden 4A Sigortalı Tescil Kaydı Tespiti uygulamasını açınız. Yaklaşık 1 dakika bekledikten […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir