2018 – SGK Borç Ödeme

Giriş
Güncellenme
2018 – SGK Borç Ödeme
SGK

Ülkemizde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu’na insanların farklı alanlarda ödemeler yapması gerekmektedir. Bunların büyük kısmını sigorta primleri oluştururken bunların dışında da ödemeler yapılmakta ve buradan hizmetler almaktadır. Alınan hizmetler sağlık alanı başta olmak üzere emeklilik ve ilgili alanlardadır. İnsanların emekli olması için gereken sigorta primleri yapılan mesleğe göre farklı şekillerde ödenmektedir. İşçiler ve memurların sigorta primleri işveren tarafından ödenirken BAĞKUR sistemine bağlı olanlar ise primlerini kendileri yatırmak zorundadır. Bunun dışında sağlık güvencesi olmayan kişilerin bu hizmeti alabilmek için Genel Sağlık Sigortası primi ödemesi gerekmektedir. Burada bahsedilen ve bunun dışındaki birçok alan 2018 – SGK borç ödeme işlemi yapılmakta hizmetlerin kesilmemesi sağlanmaktadır.

2018 – SGK Borç Ödeme ve Ödenmesi Gereken Miktarlar

Ocak ayının başında asgari ücretin belli olmasıyla birlikte pek çok alandaki ücretler yeniden hesaplanmış ve kamuoyuna duyurulmuştur. Bunların arasında BAĞKUR primleri de yer almaktadır. Yapılan düzenlemeye göre 1 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında ödenmesi gereken BAĞKUR primleri şu şekildedir:

  • Esnaf ve şirket ortaklarının ödemesi gereken sigorta primi 700,17 TL olup borcun düzenli ödenmesi durumunda ilgili yasa gereğince %5 indirim yapılmakta ve 598,70 TL olmaktadır.
  • İsteğe bağlı BAĞKUR primi yatıranların ödemesi gereken miktar ise 649,44 TL olup bunu ödeyenlere %5 indirim yapılmamaktadır.
  • Tarım/Çiftçi BAĞKUR primi ise 583,48 TL olup düzenli 2018 – SGK borç ödeme yapılması durumunda %5 indirim yapılmakta ve ödenmesi gereken miktar 498,91 TL olmaktadır.

BAĞKUR primi yatıran kişilerin aylık ödemeleri gereken prim miktarı yukarıda yer almaktadır. 2018 – SGKborç ödeme işlemlerinin önemli bir kısmını BAĞKUR ödemeleri tutmaktadır. Çünkü SSK’lı olan kişilerin sigorta primlerini işverenleri yatırırken emekli sandığına bağlı olan memurların sigorta primlerini ise devlet tarafından ödenmektedir. Bundan dolayı bu iki gruba bağlı olan kişiler primlerini yatırmak için uğraşmamaktadır. Fakat buna rağmen özellikle SSK’lı işçiler yatırılan primleri takip etmeleri gerekmektedir. Çünkü nadir de olsa bazı işverenler bu konuda gereken özeni göstermemekte ya da kötü niyetli davranmaktadır. Kötü niyetli davranan işverenler sigorta primlerini eksik ödeyebildiği gibi hiç ödemediği zamanlar da olmaktadır. Bundan dolayı işçilerin gereken takibi yaparak böyle bir durum olması halinde gereken yerlere başvuru yapması gerekmektedir.

İşverenlerin ödemesi gereken miktar 2018 yılı itibariyle zamlanmış ve en düşük miktar 761,06 TL olmuştur. 2018 – SGK borç ödeme işleminin düzenli yapılması halinde bu ücret için de %5 indirim uygulanmakta ve ödenmesi gereken miktar 559,58 TL olmaktadır. Bu ücretleri işçiler değil işverenler yatırmakta olup işçilerin yapması gereken sadece bunların takibidir. Bunun dışında düzenli bir işi olmayan kişilerin kendileri de SSK için prim ödemesi yapabilmektedir. Özellikle orman ve mevsimlik işçiler bu yasadan yararlanmakta ve kendi primlerini yatırabilmektedir. Ek 5 tarım sigortasından yararlanmak için gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar şu şekildedir:

  • SGK üzerinden emekli maaşı almıyor olmak
  • Sigortalı bir işte çalışmıyor olmak
  • Süreksiz olarak orman işçiliği ya da gündelikçi olarak çalışmak

Ek 5 tarım sigortası 2018 – SGK borç ödeme işlemi yapmak isteyen kişilerin ödemesi gereken tutar 583,48 TL’dir.

2018 – SGK Borç Ödeme Nereden Yapılmaktadır?

Yukarıda belirtilen primler 2018 – SGK borç ödeme işlemi ile kolay bir şekilde ödenebilmektedir. Ayrıca ödeme yapmak için birden fazla seçenek bulunmakta olup kişiler kendilerine en uygun ödeme yöntemlerini tercih edebilmektedir. Borç ödeme işleminin yapılacağı başlıca yerler şöyledir:

  • Sigorta primleri bütün PTT şubelerinden ödenebilmektedir. Bunun için nüfus cüzdanı ile gitmek yeterlidir.
  • Sigorta primleri için bir başka ödeme noktası ise bankalardır. SGK ile anlaşmalı olan bankaların tamamının şubelerinden bu ödeme yapılabilmektedir. Ayrıca yine anlaşmalı bankalardan bazıları ATM’lerinde bu hizmeti vermektedir. ATM’ye giriş yaptıktan sonra ödemeler bölümüne geçiş yapılması ve gerekli seçeneklerin seçilmesi ile sigorta primi ödemesi yapılmaktadır. Ayrıca internet bankacılığı üzerinden söz konusu ödemenin yapılması da mümkün olmaktadır. Yine gerekli olan yönlendirmeler sayesinde ödeme işlemleri gerçekleştirilmektedir.
  • Sigorta primleri için bir başka ödeme noktası e-devlet sitesidir. E-Devlet üzerinden verilen hizmetlerden Sosyal Güvenlik Kurumu’nun olduğu bölüme gelinmesi gerekmektedir. Buradaki seçenekler arasından uygun olanın seçilmesi ile 2018 – SGK borç ödeme işlemi gerçekleştirilmektedir.

Yukarıda belirtilen şekillerde borç ödemesi yapılabilmektedir. Bu ödemeler nakit olarak yapılabileceği gibi kredi kartı ya da banka hesap kartı ile de yapılabilmektedir. Kişiler kendi durumlarına göre bunlardan bir tanesi tercih ederek ödeme yapabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılan ödemelerden bir tanesi de genel sağlık sigortası primi olup son dönemde bu yöndeki ödemelerde artış olmuştur. Uzun bir süre önce yürürlüğe girmesine rağmen tam olarak oturması ve insanların anlaması uzun sürdüğünde bazı dönemlerde kısmi af uygulanmış ve borçların bir bölümü silinmiştir. Fakat son dönemde herkesi konuyu anlaması ve takip etmesinden dolayı ödemeler daha düzenli olmaya başlamıştır. Herhangi bir sağlık güvencesi olmayan kişilere devlet kişilerin maddi durumuna göre tamamen ücretsiz ya da aylık 60,7 TL’ye sağlık sigortası yapmaktadır. Bu sigortanın primi de diğer 2018 – SGK borç ödeme yöntemleri ile ödenebilmektedir. PTT, banka ve e-devlet üzerinden ödeme yapılabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SGK İşten Çıkış Kodları 2019

22 Temmuz 2019 11:26, Pazartesi

SGK iş çıkış kodu işverenlerin işçinin iş akdinin sona ermesinden sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmesi gereken kodlardır. Bu kodlar, işçinin neden işten çıktığını bildirmektedir. Bu kodlar sayesinde işçi tazminat ve işsizlik maaşı haklarından faydalanabilir. Bu kodlar ile işçinin iş akdinin neden sonlandırıldığı SGK tarafından görülür. İşveren, işçinin iş akdinin sonlandırılmasından sonraki 10 gün içinde bu kodu […]

2019 İş Kazası ve Meslek Hastalığı Maaşı Alma Şartları

20 Temmuz 2019 12:30, Cumartesi

İşçiler için kaza ve hastalık maaşı 2019 yılı içinde de belirlenen şartlar devam etmekte olup bu şartları yerine getiren vatandaşlar rapor alabiliyor. İş göremezlik raporu iş kazası geçiren ya da meslek hatalığına yakalanan Türk vatandaşlarına verilen bir rapordur. İş kazası ya da meslek hastalığına yakalanan kişilere tam teşekküllü hastanelerden iş göremezlik raporu veriliyor. Meslek hastalığına yakalanan […]

Doğum ve Evlat Edinme Sonrası Yarım Çalışma Ödeneği Alma Şartları

20 Temmuz 2019 12:30, Cumartesi

Doğumdan sonra yarım çalışan ödeneği almak İşkur tarafından düzenlenmiş olan şartlara göre verilmektedir. İş Kanunu kapsamında kullanılan doğumdan sonra analık izninin bitmesinden sonra, bebeğin bakımı ve büyütülmesi için çocuğun sağ olması şartı ile verilmektedir. Evlat edinen kadın ve erkeklere bu ödenek 60 ve 360 gün arasında haftalık çalışma süresinin yarısı olarak belirlenmiştir. Analık izninin bitmesinden sonra, […]

BAĞ-KUR Emeklilik Kredisi Nasıl Alınır?
19 Temmuz 2019 14:01, Cuma

Bağ-kur emeklilik borçlanma kredisi Sosyal Sigortalar Kurumu hizmetlerinden 4B’li olup emekliliği yaş ve prim gün sayısı bakımından hak eden kimselere verilen kredi türüdür. Bağ- kur’lu vatandaşlar esnaf veya çiftçi olarak geçimlerini sağlayan ve kendileri tarafından prim ödemelerinin yapıldığı sigortalılık koludur. Ayrıca kendi namına çalışan ev kadınları ve isteğe bağlı sigortalılık primlerini ödeyenlerde Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından […]

SSK, SGK Sicil No Sorgulama Nasıl Yapılır?
12 Temmuz 2019 12:46, Cuma

4A SSK sicil numarası öğrenme ve sorgulama işlemi yapılması için e-Devlet şifresine ya da SGK sitesinden gerekli bilgiler doldurularak yapılabilir. Fakat, en kolayı ve en çok tercih edileni e-Devlet üzerinden SSK sicil numarası öğrenmektir. Bunun için de yapmanız gerekenler; e-Devlet’e, e-Devlet şifresi vasıtasıyla giriş yapınız. Uygulamalar bölümünden 4A Sigortalı Tescil Kaydı Tespiti uygulamasını açınız. Yaklaşık 1 dakika bekledikten […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir