2017 Ssk Yıllık İzin Süreleri

Havaların ısınması ile birlikte çalışanlar tatil programları yapmaya başladı. Kimisi memleketlerine gidip ailesi ile vakit geçirmeyi tercih ederken kimisi tatil yörelerini tercih ediyor. Dolayısı ile nedeni ne olursa olsun yıllık izinler çalışanların iş ortamından uzaklaşarak, dinlenmeleri için çok önemli. Bu sene de yıllık izin planlamaları yapılmaya başlandı. Bu planlamalar yapılırken dikkat edilmesi gereken konuları yazımızda sizlerle paylaştık.

Giriş
Güncellenme
2017 Ssk Yıllık İzin Süreleri
SSK

Havaların ısınması ile birlikte çalışanlar tatil programları yapmaya başladı. Kimisi memleketlerine gidip ailesi ile vakit geçirmeyi tercih ederken kimisi tatil yörelerini tercih ediyor. Dolayısı ile nedeni ne olursa olsun yıllık izinler çalışanların iş ortamından uzaklaşarak, dinlenmeleri için çok önemli. Bu sene de yıllık izin planlamaları yapılmaya başlandı. Bu planlamalar yapılırken dikkat edilmesi gereken konuları yazımızda sizlerle paylaştık.

Yıllık İzin Nedir ?

4857 sayılı İş Kanununun 53. maddesine göre yıllık izin; iş yerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de içinde olmak üzere, en az bir yıl çalışmış olan işçilere ücretli olarak verilen izindir. Yıllık izin anayasal bir haktır ve vazgeçilemez.

Yıllık İzin Süreleri Kaç Gündür ?

  • 1 yıldan 5 yıla kadar çalışanlar 14 gün
  • 5 yıldan 15 yıla kadar çalışan vatandaşlar 20 gün
  • 15 yılı aşkın aynı kurumda çalışanların SSK yıllın izinleri ise 26 gündür.
  • 18 yaşının altındaki veya 50 yaşının üstündeki çalışanların hizmet süreleri ne olursa olsun 20 günden az izin kullanamazlar. İşverenler 18 yaşın altındaki ve 50 yaşın üstündekilere 20 günden fazla izin vermek zorundadırlar.

Yıllık İzinler Bölünerek Kullanılabilir Mi?

“İş Kanunu’ nun 56. maddesine göre, yıllık ücretli izin işveren tarafından bölünemez. Başka bir ifadeyle, yıllık izin süresinin işveren tarafından sürekli bir şekilde verilmesi zorunludur.

6704 sayılı Kanundan önce izin süreleri 10 günü sürekli olmak üzere en fazla 3 seferde kullanılmak üzere bölünebiliyordu. 2016 Mayıs ayında çıkan yasa ile yine en az 10 günlük zorunlu süre korunmuş, ancak kalan günler tarafların anlaşması durumunda istediği şekilde kullanılabilir hale getirildi.

Hafta Sonu ve Tatiller izinden Sayılır Mı ?

İş Kanununa göre, yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmaz. Tatil günlerine denk gelen günler izin sonuna eklenerek kullanılır.

Hafta tatili olarak Cumartesi ve Pazar Günleri çalışmanın olmadığı iş yerlerinde, Çalışan ile işveren arasında yapılmış sözleşmede hafta sonu tatillerinin yıllık ücretli izin süresine ekleneceğine dair bir hüküm yoksa, Yıllık ücretli izin hesabına Hafta tatili olarak 1 gün ilave edilecektir.

Yıllık İzine Çıkan Çalışanlar Avans Hakkı

Çalışanlarımız tarafından fazla bilinmeyen bir uygulamada Avans uygulamasıdır. İşçi izne ayrılırken, avans isteyebilir. Çalışan kaç gün izne çıkacaksa kullanacağı izin süresi boyunca hak ettiği ücreti avans olarak verilmelidir. Böylece çalışanların izin süresini daha rahat geçirme olanağı sağlanır.

Yıllık İzine Çıkan Çalışanlar Yol İzni Hakkı

Yıllık izin de ikametinizin bulunduğu ilden uzak bir yere gidecekseniz biletlerinizi, otel rezervasyonlarınızı veya kanıtlayıcı başka bir belgeyi  işverene sunmanız halinde, 4 güne kadar ücretsiz olarak yol izni alma hakkınız bulunmaktadır. İşveren bu izni talebi halinde çalışanına vermek zorundadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-Devlet Hastane Randevu Alma

30 Ağustos 2019 14:02, Cuma

Çağımızın hızlı şekilde kullanılmaya başlanan internet sayesinde sağlık alanında çeşitli kolaylıklar sağlanmaya başlanmıştır. Sağlık Bakanlığı önderliğinde düzenlenen E-Devlet hizmet ağı üzerinden artık hastalar hastanelerden kolay bir şekilde sıra alabilecekler. Normal zamanda hastaneye giden hastalar öncelikle sabah erken saatler de muayene sırası için kuyrukta bekler, ardından da saatlerce doktorun kapısında bekler. Hastalar için zorlu ve meşakkatli […]

E-Devlet Apk

30 Ağustos 2019 13:59, Cuma

Vatandaşların almış olduğu devlet hizmetlerinin elektronik sistem üzerinde gerçekleştirilmesine fırsat tanıyan E-Devlet Apk uygulaması geliştirilmiştir. Bu uygulama, herkesin teknolojinin bütün olanaklarından faydalanarak hizmetlere olan erişimini sağlamaktadır. Böylelikle vatandaşlar kolaylıkla sisteme erişim sağlayabilir, etkin bir biçimde işlemlerinde faaliyet gösterebilirler. Sistemin amacı tamamen kamusal hizmetlerle vatandaşları buluşturmaktır. Elektronik ortam üzerinde verilen hizmetler için geliştirilen bu uygulamanın diğer […]

2019 Doğum Yardım Parası Sorgulama Ekranı

23 Ağustos 2019 16:00, Cuma

2019 yılı doğum parası sorgulanma ekranı e-Devlet Kapısı üzerinden görüntülenebilmektedir. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen ve halk arasında çocuk parası olarak bilinen bu sosyal yardımın sorgulanma işlemi e-Devlet üzerinden saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Devletin doğum sonrası ortaya çıkan masrafların giderilmesinde kullanılması amacıyla sunduğu doğum parası, 2015 yılı itibariyle pek çok aileye verildi ve […]

SSK 3600 Günden Emeklilik Şartları Nelerdir ?
23 Ağustos 2019 15:59, Cuma

SSK 3600 günden emeklilik şartları doğrudan 08.09.1999 tarihi ve öncesi sigorta girişine sahip 4A hizmet koluna bağlı çalışanları ilgilendirmektedir. Bilindiği üzere eski adıyla SSK, yeni adıyla 4A hizmet koluna bağlı olarak sigortalı çalışanların emeklilik şartları; 09.1999 tarihi ve öncesi, 09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arası, 05.2008 tarihi ve sonrası Tarihlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Erkek ve kadın […]

E-Devlet AİS
23 Ağustos 2019 15:57, Cuma

E-Devlet, devletin vatandaşlara sağlamış olduğu hizmetlerin, bireylerin bilgi ve iletişim teknolojileriyle birlikte kurumlarca sunulan hizmetlere erişimini sağlar. Hizmetlerin elektronik ortamda sunulmasıdır. Böylece kolay ve etkin bir şekilde vatandaşlar işlemlerini hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmektedirler. E-Devlet Kapısı, kamu hizmetlerine erişimi sağlamaktadır. E-Devlet Kapısı üzerinden bilgilendirme hizmetleri ile entegre elektronik hizmetler verilmekte; ödeme işlemleri yapılmakta, kurum […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir